Navštívte nás v našom showroome

Kamenná predajna

0911 677 710 (Kamenná predajna)

Výhody umelého kamenného obkladu

Termín umelý v tomto prípade nie je úplne na mieste, pretože sa vlastne jedná o výrobky z betónu, ktorý je taktiež prírodným materiálom. Väčšinou sa jedná o celoprierezovo farbený vybroliaty betón.

Výhody

  • Farebné spektrum – zatiaľ čo pri prírodných materiáloch ste limitovaní dostupnou škálou farebných variácii, pri umelých materiáloch máte voľný priestor pre vašu fantáziu. Máte na výber od sýtej bielej až po sýtu čiernu, záleží len na vás, akej farbe dáte prednosť.
  • Rohové prvky – existencia rohových prvkov je pomerne veľkou výhodou, ktorú vám prináša rozhodnutie pre tento typ materiálu. Zatiaľ, čo pri prírodných materiáloch je realizácia rohov pomerne náročná, pri umelých materiáloch vám táto starosť odpadá.
  • Dostupnosť – pri prírodných materiáloch si musíte pozorne premyslieť, aké množstvo materiálu potrebujete, pretože doobjednávanie materiálu, ktorý nebude pôsobiť kontrastne s materiálom, ktorý už máte je komplikované. Pri umelých materiáloch máte omnoho väčšiu pravdepodobnosť, že eventuálne dokúpenie materiálu s rovnakou farbou nebude problémom.
  • Menšia náročnosť na realizáciu – práca s umelým materiálom si nevyžaduje takú mieru estetického cítenia realizátora ako práca s prírodným materiálom.

Na zadnej strane obkladov z umelého kameňa sa nachádza cementový povlak, ktorý vzniká pri procese výroby. Tento je potrebné pred nalepením odstrániť, pretože sa vám môže stať, že vaša investícia skončí behom niekoľkých mesiacov na zemi.

Nevýhody

  • Strata farebnej sýtosti – Fasádny obklad z umelého materiálu umiestnený na slnečnej strane domu má tendenciu strácať časom svoju farebnú sýtosť ( samozrejme, pri správnom ošetrení je možné sa tomuto javu vyhnúť).
  • Opakujúce sa vzory –  Realizátor uvedeného druhu fasádneho obkladu musí byť opatrný, aby neumiestňoval rovnaké vzory v príliš krátkej nadväznosti.
  • Betónová štruktúra vo vnútri materiálu – Pri rezaní umelého materiálu vzniká hrana, ktorá odhaľuje betónovú štruktúru materiálu. Pokiaľ realizáciu nevykonáva odborník, môže sa vám stať, že táto hrana bude viditeľná a bude pôsobiť kontrastne.
  • Hrúbka – Snaha o vernú imitáciu prírodného materiálu sa odráža na jeho hrúbke, ktorá sa v takomto prípade pohybuje okolo 4–5cm. Hrúbka sa môže stať dôležitým faktorom pri vašom výbere, pretože pokiaľ ste s ňou dopredu nerátali. V takom prípade vám bude obklad príliš vytrčať z fasády.

    Vonkajšie fasádne obklady treba po realizácii impregnovať hydrofóbnym náterom. Tento zníži nasiakavosť obkladu skoro na nulu, pričom obklad stále “dýcha” (prepúšťa vnútornú vlhkosť smerom von). Takisto ho chráni pre UV žiarením, pomáha udržiavať farebnú stálosť a zamedzuje tvorbe machov.

Leave Your Comment

Navštívte nás

  • Bratislavská 8, 917 02 Trnava

  • Predaj / objednávky – 0911 677 710

  • obchod@benio.sk